تاریخ ایجاد خبر : شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷  ساعت : ۰۹:۲۹
33 درصد عشایر استان البرز در محدوده شهرستان کرج ساکن هستند/راه اندازی سایت کشت گیاهان دارویی زمینه ساز درآمدزایی برای عشایر استان البرز

۳۳ درصد عشایر استان البرز در محدوده شهرستان کرج ساکن هستند/راه اندازی سایت کشت گیاهان دارویی زمینه ساز درآمدزایی برای عشایر استان البرز

فرماندار ویژه شهرستان کرج با اعلام اینکه حدود ۳۳ درصد عشایر استان در محدوده شهرستان کرج ساکن هستند، گفت: توانمندسازی و تسهیل در زندگی عشایر از جمله برنامه های مهم استان بشمار می رود و در این زمینه نیز با ایجاد سایت تحقیقاتی جهت کشت گیاهان دارویی، بخشی از دغدغه درآمدزایی پایدار برای جامعه عشایری استان برطرف خواهد شد.


 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان کرج؛«مهندس سیروس شفقی» با بیان این مطلب اظهارداشت: تولیدات عشایر به توسعه ملی و رونق اقتصادی کمک فراوانی خواهد داشت و این امر بنوعی تحقق راهبردهای اقتصاد مقاومتی نیز خواهد بود.

*توانمندسازی عشایر زمینه ساز خودکفایی داخلی کشور
وی با تأکید بر ضرورت توانمندسازی جامعه عشایری کشور از جمله عشایر استان البرز افزود: تلاش برای افزایش میزان تولیدات و ایجاد زیرساخت های مناسب جهت تسهیل در زندگی عشایر می تواند نقش عشایر را در تحقق اقتصاد مقاومتی پر رنگ تر کند.
معاون استاندار گفت: واقفیم که عشایر با مشکلاتی مانند بالا بودن هزینه های خرید علوفه و  واکسیناسیون دام مواجه اند و از سویی نیز وجود راه های صعب العبور و مصایب تامین آب شرب از جمله دغدغه های فرا روی این تولیدکنندگان در کشور است و باید در جهت رفع آن اهتمام ویژه ای صورت گیرد.
*سایت کشت گیاهان دارویی در البرز بسترساز درآمدسازی پایدار برای عشایر
شفقی با اشاره به ایجاد سایت تحقیقاتی جهت کشت گیاهان دارویی در استان بیان کرد: با همکاری سازمان تحقیقات کشاورزی و اداره کل امور عشایری استان، زمینه راه اندازی این سایت و کشت گیاهان دارویی فراهم شده است که این اقدام می تواند زمینه ساز درآمدزایی جدیدی برای عشایر باشد.
*عشایر آموزش صنایع دستی ببینند
فرماندار کرج در ادامه توجه به شناسایی و فعال کردن صنایع دستی عشایر، ارایه آموزش صنایع دستی، توسعه بوم گردی، برگزاری نمایشگاه عرضه محصولات عشایر، ارتقای شاخص های بهداشتی با اعزام تیم های پزشکی و دامپزشکی به مناطق عشایر، حمایت از زنان سرپرست خانوار، صدور مجوز ایجاد سرپناه در مناطق ییلاقی را از جمله برنامه های اولویت دار در این بخش برشمرد.
وی افزود: نصب علایم راهنمایی در تقاطع جاده ها، نصب دکل تلفن همراه در مناطق ییلاقی، پیشگیری از سرقت احشام نیز باید در دستور کار قرار گیرد.
فرماندار کرج بیمه اجتماعی و بازنشستگی عشایر، همچنین اختصاص تسهیلات بانکی به پروژه های مورد نیاز را از برنامه های مهم اجرایی در توسعه امور عشایری استان برشمرد.
وی بیان کرد: امیدواریم همه دستگاه ها در راستای تحقق و تقویت این قشر ارزشمند در جامعه نقش را خود بخوبی ایفا کنند.
 
 

کد خبر : 7796

منبع : فرمانداری کرج

تعداد بازدید : ۱۵۵

چاپ :

ارسال به دوستان :
 


نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی :