تاریخ ایجاد خبر : سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷  ساعت : ۱۴:۵۱
جلسه هماهنگی اجرای قانون مجازات جایگزین حبس تشکیل شد

با حضور فرماندار ویژه شهرستان کرج؛

جلسه هماهنگی اجرای قانون مجازات جایگزین حبس تشکیل شد

در نشست ویژه ای، با حضور فرماندار ویژه شهرستان کرج، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی، روند اجرایی شدن قانون مجازات جایگزین حبس بررسی شد.


 
 

به گزارش معاونت استانداری و روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان کرج؛ « مهندس سیروس شفقی» عصر سه شنبه در جلسه « هماهنگی اجرای قانون مجازات جایگزین حبس» که با حضور «مهدی جوهری» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و جمعی از مدیران دستگاه های اداری شهرستان کرج در محل فرمانداری برگزار شد، با اشاره به اهمیت اجرای این طرح اظهار داشت: قانون جایگزین حبس باعث کاهش آمار ورودی جرایم غیرعمد به زندانها خواهد شد و از این حیث اجرایی شدن آن بسیار حایز اهمیت است.
لزوم اجرایی شدن قانون مجازات جایگزین حبس در شهرستان کرج
وی با بیان اینکه  در قانون، مجازات و اشد تنبیه افراد شرور بعنوان جرایم سخت شناخته شده است؛ افزود: قانون مجازات جایگزین حبس نیز  در خصوص جرایم جزیی بعنوان یکی از بهترین راهکارها است که در کشور به تصویب و جهت اجرا ابلاغ شده است.
فرماندار ویژه شهرستان کرج همچنین با اشاره به اینکه تا پیش از این قانون خاصی در این زمینه وجود نداشت ، افزود: با پیش بینی این طرح در قانون مجازات اسلامی و ساز و کارهایی که در چارچوب قوانین به این منظور دیده شده است، باید بسترهای اجرای آن هر چه سریعتر در شهرستان کرج ایجاد شود.
رسانه ها مردم را نسبت به موضوع قانون مجازات جایگزین حبس آگاه کنند
شفقی در ادامه با تاکید بر اینکه اجرایی شدن این قانون در کلیه مراحل اعم از مراقبت، کنترل و نظارت با هماهنگی بین دستگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد، موضوع تنویر افکار عمومی و آگاه سازی جامعه را خاطرنشان و تصریح کرد: رسانه ها در اطلاع رسانی جزییات قانون جایگزین حبس باید به میدان بیایند و آنچه را که مقنن در این زمینه مقرر کرده است به اطلاع و آگاهی مردم برسانند.
وی افزود: این مهم در راستای تحقق منافع عمومی و آشنا کردن هر چه بیشتر مردم نسبت به مفاد قانونی امری ضروری بشمار می رود.
شناسایی ۱۳۶ مورد مجازات جایگزین حبس توسط دادگستری
فرماندار کرج همچنین با اشاره به آمار اعلام شده از سوی دستگاه قضایی استان در خصوص تعداد جرایم احصاء شده در جایگزین حبس بیان کرد: تا اکنون 136 مورد مجازات جایگزین حبس شناسایی شده که به نوبه خود رقم قابل توجهی است.
وی بیان کرد: دستگاه های شهرستان،ظرف مدت یک ماه ظرفیت پذیرش افراد مشمول اجرای این طرح و نوع خدمت مورد نیاز را نیز احصا و اعلام کنند.
فرماندار کرج در ادامه با تاکید بر ابلاغ نامه هیات وزیران، معاون اول رییس جمهوری و وزیر کشور در این رابطه بیان کرد: جزییات و روند اجرایی شدن این قانون،طبق مفاد الحاقی، مشخص شده است و کلیه دستگاه ها با اشراف به ابلاغیه در زمینه اجرایی شدن این طرح همکاری لازم را داشته باشند.
شفقی با قدردانی از جدیت دستگاه قضا نسبت به اجرایی شدن این طرح گفت: اگر قانون مجازات جایگزین حبس هر چه سریعتر اجرا شود،شاهد تحکیم بنیان خانواده هایی خواهیم بود که یکی از اعضای آن بجهت شرایطی خاص و ناخواسته مرتکب جرمی غیر عمد و جزیی شده اند و حتی نجات یک نفر نیز کار بزرگ و ارزشمندی بشمار می رود.
 
 

کد خبر : 6442

منبع : فرمانداری کرج

تعداد بازدید : ۱۸۶

چاپ :

ارسال به دوستان :
 


نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی :